Ładowanie…

BADANIA PRENATALNE

Zacznij eksplorować

Spokojne oczekiwanie na poród naturalny

Poród naturalny budzi w sercu każdej kobiety, a zwłaszcza tej która oczekuje narodzin swojego pierwszego dziecka, wiele emocji. Znamy go zazwyczaj z książek, filmów i opowieści innych mam. Mamy wiele obaw i pytań. Wyobraźnia podsuwa nam najróżniejsze scenariusze możliwych wydarzeń. Jak spokojnie przygotować się do tego wielkiego dnia, w którym powitamy na świecie nasze ukochane maleństwo?

Cały okres ciąży jest dynamicznym czasem oczekiwania. Wiele zmienia się w ciągu tego czasu zarówno w psychice, jak i ciele kobiety. Te dziewięć miesięcy ciąży dane nam przez naturę i potrzebne do rozwoju dziecka jest wystarczającym okresem na przygotowanie kobiety do porodu oraz innych życiowych zmian związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Podczas ciąży obserwujemy stałe zmiany w swoim organizmie. Różne jest nasze samopoczucie w każdym z trymestrów.

Dobrze jeśli szukamy fachowej wiedzy w literaturze lub u specjalistów. Ogromnym wsparciem dla przyszłej mamy jest szkoła rodzenia, gdzie nie tylko uczymy się podstawowych informacji dotyczących przebiegu porodu, jaki i opieki nad noworodkiem, ale mamy też możliwość obserwowania i poznania innych rodziców oczekujących narodzin swojego potomka. W dobie internetu wiele zasobów wiedzy mamy dostępnych on-line.

Pod koniec ciąży zazwyczaj górę nad wszelkimi obawami bierze chęć porodu. Jesteśmy zmęczone ciążą, trudnościami związanymi z noszeniem pod sercem coraz większego dziecka i po prostu bardzo chcemy już urodzić. Nie możemy również doczekać się ujrzenia naszego maleństwa. Zazwyczaj nawet jeśli poród trwa dłużej i tak w naszym odczuciu ten czas szybko mija. Towarzyszą mu bardzo silne emocje i duże dawki hormonów.

Po szczęśliwym rozwiązaniu maluch szybko rośnie. Pierwszy rok mija niemalże niepostrzeżenie. Dziecko zmienia się prawie z dnia na dzień. Z tej perspektywy warto cieszyć się czasem ciąży, porodu i pierwszymi miesiącami z maleństwem, gdyż są to najpiękniejsze chwile w życiu każdej mamy. Doświadczamy wówczas cudu, który dokonuje się na naszych oczach i jednocześnie wielkiej miłości do naszego dziecka.