Ładowanie…

BADANIA PRENATALNE

Zacznij eksplorować

Wpływ badania cytologicznego na zdrowie kobiety

Cytologia to nieinwazyjne badanie, które ma na celu wykrycie wielu chorób i powikłań. Jest bezbolesne. Każda kobieta, powinna wykonywać to badanie minimum raz na dwa lata. Jest to podstawowe badanie, którego nie można bagatelizować. Choroby, które możemy wykryć poprzez to badanie, często okazują się bardzo poważne, jeśli nie zostaną zdiagnozowane odpowiednio wcześnie.

Jedną z chorób, której możemy uniknąć, dzięki wykonywaniu systematyczne badania, jest rak szyjki macicy. Wykryty stosunkowo wcześnie, jest dość prosty w leczeniu. Pacjentka, u której podejrzewany jest ten nowotwór, musi się zgłosić na pobranie wycinka. Zabieg ten jest wykonywany w szpitalach, pod narkozą. W przeciągu 2-4 tygodni, otrzymuje ona wyniki badania.

Wynik pozytywny nie jest wyrokiem. Należy jak najszybciej zgłosić się na operację wycięcia zaatakowanej chorobą części. Operacja również nie niesie za sobą powikłań. Przy wykrytej, stosunkowo wcześnie chorobie, jest to dość prosty i mało skomplikowany zabieg. Należy pamiętać, aby po zabiegu wstrzymać kontakty seksualne, oraz zastosować inne zalecenia lekarskie.

Pacjentka po operacji powinna wykonać kolejne badanie cytologicznie około pół roku po zabiegu. Jeżeli wynik badania nie budzi zastrzeżeń, dalsze badania wykonuje się raz w roku, Przebyta choroba najczęściej nie ma wpływu na życie i funkcjonowanie chorej. Nie utrudnia również zajścia w ciąży. Ciąża po takiej operacji przeważnie rozwija się prawidłowo. Oczywiście koniecznie pod okiem specjalisty. Badanie cytologiczne jest niezmiernie istotną sprawą.