Ładowanie…

BADANIA PRENATALNE

Zacznij eksplorować

Zdrowy kręgosłup w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Ciało przyszłej mamy zmienia się , przygotowuje się do nowej roli. Niestety ponawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Takie jak zgaga, opuchnięte stopy czy też ból kręgosłupa. Na szczęście można sobie z nimi poradzić w bardzo prosty sposób.

Jak zadbać o kręgosłup w ciąży?

Po pierwsze zrezygnujmy z butów na wysokich obcasach. W “zwykłych okolicznościach” obciążają nasz kręgosłup a co dopiero w ciąży… Dodatkowo ciało ciężarnej bardzo się zmienia. Inaczej rozkłada się środek ciężkości, tym samym w butach na obcasach trudniej nam będzie utrzymać równowagę.

Warto też zainwestować w biustonosz dobrej jakości. W czasie ciąży piersi znacznie się powiększają, a przez to obciążają kręgosłup. W sklepie z bielizną warto zdecydować się na model z szerokimi ramiączkami i fiszbinami.

Przyszła mama może też rozważyć zakup specjalnego pasa ciążowego. Taki gadżet podtrzymuje brzuch, odciąża kręgosłup i ścięgna. Co ciekawe tego typu pasy mają tylu samo zwolenników, co przeciwników. Niektórzy uważają, że pas osłabia mięśnie, gdy nosimy go zbyt często. Dodatkowo nadmiernie uciska powiększający się brzuszek, a także zaburza przepływ krwi w tym rejonie kobiecego ciała. Czy to oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z noszenia pasa ciążowego? Oczywiście, że nie. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek, a w razie wątpliwości niezwłocznie skonsultujmy się ze specjalistą.